Fundacja Rozwoju Wolontariatu we współpracy z Fundacją PGNiG SA im. Ignacego Łukasiewicza po raz kolejny organizuje pikniki edukacyjne w ramach projektu „Młody Nobel”. Od 25 do 28 września studenci - wolontariusze FRW i uczniowie szkół w woj. pomorskim wspólnie odkryją tajniki chemii, fizyki, robotyki, biologii z genetyką oraz nauczą się zasad pierwszej pomocy.
Pikniki edukacyjne w ramach projektu Młody Nobel, realizowanego przez Fundację Rozwoju Wolontariatu i Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza odbędą się w trzech gminnych szkołach w woj. pomorskim: Gimnazjum w Luzinie, Szkole Podstawowej w Wyszecinie i Szkole Podstawowej w Sychowie. W najbliższych spotkaniach weźmie udział 400 uczniów oraz 50 studentów z Politechniki Rzeszowskiej.
„Podczas pikniku szkoła zmieni się w mobilne centrum nauki, gdzie młodzież rozpoczyna swoją nową i fascynującą przygodę z naukami ścisłymi. Uczestnicy przyjrzą się z bliska przygotowanym przez wolontariuszy-studentów doświadczeniom a co najważniejsze, przeprowadzą je samodzielnie. Liczymy, że dzięki bezpośredniemu zaangażowaniu w prezentacje, uczestnicy na długo zapamiętają wiedzę, którą pozyskają w trakcie spotkań z Fundacją Rozwoju Wolontariatu.” – powiedział Zdzisław Hofman, Prezes Fundacji Rozwoju Wolontariatu.
Spotkania, które poprowadzą studenci-wolontariusze, będą miały charakter interaktywnych pokazów i warsztatów, podczas których uczestnicy m.in. zbudują model DNA, stworzą niepalący się papier czy też nauczą się udzielać pierwszej pomocy.
Ponadto uczniowie równolegle mają szansę wziąć udział w konkursie filmowym. Na stronie www.konkursmlodynobel.pl dzieci zamieszczają nagrane przez siebie krótkie filmy inspirowane naukami ścisłymi. Prace zgłaszane do konkursu powinny dotyczyć jednej z wybranych dziedzin – matematyki, astronomii, fizyki, chemii, mechatroniki, informatyki, ekologii, geografii bądź informatyki. Dzieci mogą nagrywać materiał aparatem fotograficznym a nawet zwykłym telefonem komórkowym. Kategorie konkursowe to m.in.: sylwetka naukowca-odkrywcy, wielkie odkrycie-wynalazek, własne inspiracje, eksperymenty. Nadesłane filmiki zostaną opublikowane na stronie konkursu, a następnie poddane głosowaniu internautów. Uroczyste ogłoszenie wyników odbędzie się w styczniu 2013 roku podczas gali Fundacji Rozwoju Wolontariatu. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.
Dodatkowych informacji o projekcie udzielają:
Kacper Sulowski Koordynator programu Młody Nobel k.sulowski@projektor.org.pl Tel. 602 726 259
Kamil Wrzos Koordynator pikników naukowych k.wrzos@projektor.org.pl Tel. 500 365 798
Michał Szulc Koordynator konkursu filmowego Konkurs.mlodynobel@projektor.org.pl Tel. 500 196 042
***********
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
Misją Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności jest działanie na rzecz umacniania demokracji i społeczeństwa obywatelskiego, wyrównywania szans rozwoju indywidualnego i społecznego oraz wspieranie gospodarki rynkowej w Polsce. Program „PROJEKTOR – wolontariat studencki” został zainicjowany przez PAFW w 2003 r i jest realizowany przez Fundację Rozwoju Wolontariatu.
Fundacja Rozwoju Wolontariatu tworzy warunki dla systematycznego, trwałego, opartego o wiedzę rozwoju wolontariatu w Polsce. Projekty realizowane przez Fundację koncentrują się na umiejętnościach i kompetencjach wolontariuszy. Wolontariat postrzega jako istotną metodę budowania kapitału społecznego. „PROJEKTOR - wolontariat studencki” to wiodący Program Fundacji Rozwoju Wolontariatu.
Fundacja PGNiG SA im. Ignacego Łukasiewicza została powołana w listopadzie 2004 roku przez PGNiG SA - jedynego założyciela i donatora. Zakres działalności Fundacji PGNiG SA obejmuje szeroko rozumiane wspieranie kultury i dziedzictwa narodowego, działania na rzecz nauki i edukacji w zakresie nauk podstawowych i technicznych, sportu, z uwzględnieniem rywalizacji jako narzędzia wychowawczego dzieci i młodzieży oraz ochrona zdrowia
Link do strony artykułu: https://wp.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/fundacja-rozwoju-wolontariatu-i-pgnig-sa-zorganizuja-pikniki-edukacyjne-w-szkolach-na-pomorzu